Międzynarodowy Dzień Ziemi – Gr. III

22.04.2021

Celem akcji było kształtowanie postaw środowiskowych oraz odpowiedzialności za wspólne dobro. Pięciolatki cały tydzień zgłębiały treści przyrodnicze. Poznały znaczenie pojęć: ekologia, segregacja, recykling. Dowiedziały się jak może wyglądać Ziemia gdy ludzie nie będą segregować śmieci i jak, gdy ludzie świadomie zadbają o jej czystość. W sposób praktyczny segregowały śmieci. Układały z puzzli uśmiechniętą „Planetę-Ziemię”. Segregowały obrazki, które obrazowały, że Ziemia jest smutna bądź radosna. Uczyły się piosenki „Świat w naszych rękach” Wyklejały plasteliną kontur Ziemi. Wycinały, kleiły i kolorowały Ziemię w objęciach dziecka. Wykonywały zespołową pracę plastyczną z kolorowych nakrętek na temat „Eko-kwiatek”. Z książki J. Sieka „Cuda ze śmieci czyli jak Bydguś uczył Bydgusie” dowiedziały się co dzieje się z posortowanymi odpadami, jaką drogę pokonują i co z nich powstaje. Poznały historyjkę obrazkową pt. „Chora planeta” oraz wiersz M. Tokarczyk pod tym samym tytułem. Poznały konsekwencje niewłaściwego postępowania człowieka względem Ziemi i środowiska przyrodniczego. Dzięki rozmowie ilustrowanej serią obrazków nabyły przekonanie, że należy promować dobre nawyki: korzystanie podczas zakupów z torb wielokrotnego użytku, oszczędzanie wody, wyłączanie światła, gdy wychodzimy z pomieszczeń, segregacja śmieci, zastępowanie jazdy samochodem, spacerem lub jazdą na rowerze, dbałość o rośliny, sadzenie drzew, dawanie drugiego życia ubraniom, książkom, zabawkom. W dniu Święta Ziemi rodzice zadbali by dzieci ubrane były na zielono. Przedszkolaki otrzymały korony i znaczki „Przyjaciół Przyrody”. Wybrały się także na pobliski plac zabaw, by w czynny sposób wziąć udział w akcji „Sprzątania świata”. Zaopatrzone w rękawiczki  i worki na śmieci zbierały papierki działając na rzecz naszej planety.