Walentynki w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej – Gr. IV

12.02.2020

Pani Grażynka powitała przedszkolaków w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek. Opowiedziała historię obchodów Walentynek. Patron święta, Św. Walenty żył w starożytnym Rzymie. Cesarstwo toczyło wiele wojen, a mężczyźni nie chcieli wstępować do wojska i opuszczać narzeczonych oraz żon. Cesarz zabronił udzielania ślubów, wiec Św. Walenty udzielał je potajemnie. Cesarz dowiedział się o tym. Skazał go na śmierć w dzień 14 lutego. W miejscu stracenia świętego powstała bazylika , do której pielgrzymują zakochani, a  dzień jego śmierci ustanowiono dniem zakochanych.  Dzieci rozmawiały  z  o najważniejszych uczuciach, które nam towarzyszą, ze szczególnym uwzględnieniem uczucia miłości. Opowiadały kogo można kochać i w jaki sposób można okazać uczucia. Pani Asia przeczytała dwie książeczki „Franklin i Walentynki” oraz  „Franklin mówi kocham cię”. Dzieci wykonały Walentynkę – laurkę dla osoby, którą chciałyby obdarować.  Pani Grażynka zaprezentowała do czytania ,,Wielką Księgę Uczuć” G. Kasdepke.