Wycieczka do Ogrodu Botanicznego UKW – Gr. III

Pi臋ciolatki uda艂y si臋 na 艂ono natury w przeddzie艅 艢wiatowego Dnia Pszcz贸艂. U wr贸t ogrodu przywita艂a dzieci pani Monika W贸jcik-Musia艂. Poprosi艂a o zachowanie ciszy by obserwowa膰 wiele gatunk贸w ptak贸w i owad贸w. Pierwsze wysz艂y na spotkanie dzieciom go艂臋bie i kwiczo艂y nazywane te偶 le艣nymi budzikami. Potem przedszkolaki  s艂ucha艂y ciekawostki z 偶ycia pszcz贸艂. Z jakich osobnik贸w sk艂ada si臋 pszczela rodzina (kr贸lowa matka, robotnice i trutnie). Dowiedzia艂y si臋, 偶e pszczo艂y wytwarzaj膮 mi贸d dla siebie, bo si臋 nim 偶ywi膮, a ludzie z tego korzystaj膮. Zdziwi艂 dzieci fakt, 偶e po u偶膮dleniu cz艂owieka pszczo艂a umiera, czyli tak naprawd臋 pszczo艂a robi to w akcie desperacji, bo tak naprawd臋 tego nie chce. Przedszkolaki pozna艂y ro艣liny przyjazne pszczo艂om: porzeczk臋 krwist膮, przepi臋knie kwitn膮cy bez, stokrotki, niezapominajki, pierwiosnki oraz cz膮ber g贸rski. Dowiedzia艂y si臋, 偶e mlecz cz臋sto mylony jest z mniszkiem lekarskim. Podziwia艂y w ogrodzie zegar s艂oneczny. Przygl膮da艂y si臋 wierzbie bia艂ej p艂acz膮cej, w kt贸rej znajdowa艂o si臋 gniazdo pszcz贸艂. Ogl膮da艂y pi臋kne drzewo o nazwie kalina. Podziwia艂y staw i p艂ywaj膮ce po nim kaczki. Ogl膮da艂y 鈥瀐otele鈥 dla pszcz贸艂 , dla pszcz贸艂 murarek oraz pasiek臋 i znajduj膮ce si臋 w niej ule. Ogl膮da艂y i przymierza艂y kapelusz pszczelarza. Dowiedzia艂y si臋 do czego potrzebny jest pszczelarzom podkurzacz oraz jak wygl膮da hotel dla pszcz贸艂 zrobiony z pnia drzewa. Wielk膮 atrakcj膮 by艂o przygl膮danie si臋 papugom w klatce. Na pami膮tk臋 dzieci otrzyma艂y zak艂adki przedstawiaj膮ce ssaki, ptaki i ro艣liny Ogrodu Botanicznego UKW. Wycieczka da艂a wszystkim mn贸stwo niezapomnianych wra偶e艅.

z 3