Spotkanie z lekarzem neurologiem z okazji Europejskiego Dnia M贸zgu – Gr. IV

Sze艣ciolatki odwiedzi艂a pani Monika G贸ra – mama Maciusia. Neurolog to specjalista zajmuj膮cy si臋 chorobami obwodowego i o艣rodkowego uk艂adu nerwowego. Diagnozuje i leczy schorzenia m贸zgu, nerw贸w obwodowych oraz rdzenia kr臋gowego. W ramach spotkania dzieci dowiedzia艂y si臋, 偶e uk艂ad nerwowy jest koordynatorem pracy wszystkich uk艂ad贸w w ciele. Zapewnia te偶 odbieranie bod藕c贸w ze 艣rodowiska zewn臋trznego. Bod藕ce te docieraj膮 do m贸zgu, gdzie s膮 odczytywane i przetwarzane, a nast臋pnie wysy艂ane np. do mi臋艣ni – te kurcz膮 si臋 i cia艂o cz艂owieka wykonuje ruch. Najwa偶niejszymi narz膮dami uk艂adu nerwowego jest m贸zgowie i rdze艅 kr臋gowy. M贸zgowie zbudowane jest z: m贸zgu, m贸偶d偶ku i rdzenia przed艂u偶onego. Dzieci dowiedzia艂y si臋 te偶, 偶e ich m贸zg wa偶y oko艂o 1,300 gram贸w i jest zbudowany z ok 100 miliard贸w kom贸rek nerwowych – neuron贸w. W ramach spotkania przedszkolaki dowiedzia艂y si臋 te偶 jak wygl膮da badanie neurologiczne. Przekona艂y si臋, 偶e bez m贸zgu nie da si臋 偶y膰, dlatego tak wa偶ne jest np. podczas uprawiania r贸偶nych sport贸w noszenie kask贸w ochronnych. Dzieci wiedz膮 ju偶 , 偶e najwa偶niejsz膮 witamin膮 dla m贸zgu jest witamina B12 oraz, 偶e m贸zg bardzo lubi ruch. To by艂o bardzo interesuj膮ce i ciekawe spotkanie. Serdecznie dzi臋kujemy.