Projekt „ABC EKONOMII, czyli pierwsze kroki w świecie finansów” – Gr. IV

Realizacja  projektu wprowadzającego w świat ekonomii i finansów rozpoczęła się od zapoznania dzieci z opowiadaniami z książki o w/w tytule autorstwa Wiktora Czepczyńskiego i  Żanety Kupczyk: „Co to są pieniądze?” i „Skąd się biorą pieniądze?”. Sześciolatki wiedzą, że pieniądze to coś, za co możemy kupić różne rzeczy. Potrafią odróżnić banknoty od monet. Wiedzą co to jest karta płatnicza, PIN oraz bankomat, a także w jaki sposób możemy zapłacić za zakupiony towar. Dowiedziały się, że banknoty drukowane są w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a produkcją monet zajmuje się Mennica Polska. Oba miejsca znajdują się w naszej stolicy Warszawie. Wiedzą także, że najważniejszym bankiem w naszym kraju jest Narodowy Bank Polski, który decyduje, ile banknotów ma być wydrukowanych i ile monet wybitych. Zadaniem banku jest: udzielanie kredytów i pożyczek, gromadzenie środków pieniężnych, przechowywanie wartościowych przedmiotów i papierów wartościowych, udostępnianie skrytek sejfowych, wydawanie kart płatniczych i wykonywanie operacji przy ich użyciu. Dzieci wypychały monety i banknoty polskie z wyprawki. Projektowały i kolorowały według własnych pomysłów karty płatnicze. Lepiły z ciastoliny i samodzielnie projektowały monety polskie. Segregowały banknoty, monety i je przeliczały. Podróż do świata ekonomii i finansów okazała się fascynującą i pouczającą przygodą.

« z 2 »