Międzynarodowy Dzień Ziemi – Gr. IV

Obchody tego święta poprzedzone zostały szeregiem różnych działań o charakterze proekologicznym. Dzieci wysłuchały wiersza Magdaleny Tokarczyk pt. „Chora Planetka” i uporządkowały odpowiadającą mu historyjkę obrazkową. W zabawie dydaktycznej „Dbamy o Ziemię uzasadniały jakie znaczenie ma przedstawiona na obrazku sytuacja dla zdrowia naszej planety. Dzieci wiedzą, że należy wyłączać światło po wyjściu z pomieszczenia, wyłączać wtyczki z kontaktów, zakręcać wodę, gdy jej nie używamy, dbać o rośliny i zwierzęta, używać torb wielokrotnego użytku, korzystać z ekologicznych środków transportu, segregować odpowiednio śmieci. Temu też służyła zabawa, podczas której miały zdecydować które zachowania człowieka przedstawione na obrazkach Ziemię zasmucają, a które radują. Kolorowały kontury Ziemi oraz wyklejały je niebieską i zieloną plasteliną. Układały też kwiatki z kolorowych nakrętek. Segregowały śmieci do odpowiednich pojemników. Śpiewały i bawiły się przy piosence „Ziemia jest okrągła”. W Międzynarodowym Dniu Ziemi przyszły ubrane do szkoły na zielono i uczestniczyły w Sprzątaniu Świata uprzątając teren sąsiadujący ze szkołą.  Wszystkie dzieci dzięki zdobytej wiedzy, doświadczeniom stały się bardziej świadome niebezpieczeństw grożących życiu ludzi będących skutkiem zanieczyszczenia i dewastacji najbliższego środowiska naturalnego i mówią temu stanowcze NIE!