Magiczna moc bajek – Gr. II

Czterolatki  zrealizowały zadania ostatniego moduł projektu. Jednym z nich było zajęcie ,,Szlakiem niedźwiedzia Wojtka” w Miejskiej Bibliotece przy ulicy Czerkaskiej. Pani bibliotekarka Ewelina przeczytała fragmenty książki Ł. Wierzbickiego ,, Dziadek i niedźwiadek”. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach wojennej zawieruchy mały niedźwiedź trafił do armii polskiej. Kto i dlaczego nadał mu imię Wojtek. Jak zachowywał się w początkowych dniach pobytu w obozie. Obejrzały zdjęcia ukazujące Wojtka z żołnierzami. Słuchały o bohaterskich wyczynach Wojtka  podczas działań wojennych, a także o niezwykłej przyjaźni łączącej go z żołnierzami. Niedźwiedziowi Wojtkowi postawiono pomnik, który znajduje się w Edynburgu w Anglii. Wykonanie kolejnego zdania  poprzedziło wysłuchanie utworów: ,, Bajka dla bocianka, czyli o tym, że wielkie marzenia dają nam siłę” i „Wielkie marzenia”. Te utwory pozwoliły zrozumieć dzieciom, co to są marzenia i były inspiracją do rozmowy na temat rodzinnych marzeń i pragnień oraz wykonania indywidualnych  prac plastycznych. Z połączenia tych prac powstał „ Kolaż Rodzinnych marzeń i pragnień”. Na zakończenie przedszkolaki obejrzały dobranockę z dawnych lat „Przygody rozbójnika Rumcajsa”. Rumcajs mieszkał z żoną Hanką i synkiem Cypiskiem w żacholeckim lesie. Dbał i opiekował się nimi. Pomagał mieszkańcom pobliskiego miasteczka oraz zwierzętom nękanym przez Księcia Pana i Księżnę. Zawsze mógł liczyć na pomoc tych, którym wcześniej pomógł.