Sprzątanie Świata – Gr. II – V

Przedszkolaki wzięły udział w corocznej ogólnopolskiej akcji ekologicznej – Sprzątanie Świata – Polska 2022. Tegoroczna kampania odbywała się pod hasłem „WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE”. Głównym celem wydarzenia było ukazanie dzieciom skutków zaśmiecania „świata” i podejmowanie działań, dzięki którym nauczą się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i staną się bardziej odpowiedzialnymi konsumentami. Dzieci opowiadały skąd w ich domu biorą się śmieci i co z nimi robią rodzice. Zwróciły uwagę, na różne kolory pojemników. Segregowały śmieci do żółtego, niebieskiego, zielonego i brązowego pojemnika. Uczyły się zgniatać plastikowe butelki i kartony by zmniejszyć ich objętość i więcej pomieścić w pojemniku. Oglądały książeczki o Bydgusiu, który zadbał o czystość Bydgoszczy poprzez właściwe segregowanie śmieci. Poznały zasady gry planszowej „Akcja segregacja – pogromcy śmieci”. Podczas pracy indywidualnej wykluczały elementy, które są nieprzyjazne naszej planecie. Starsze dzieci utrwalały wiadomości dotyczące ekologii. Była to też doskonała okazja do ćwiczeń z zakresu kodowania i wykonania prac plastycznych. Przedszkolaki zaopatrzone w rękawice i worki wyruszyły porządkować pobliski teren. Z wielkim zaangażowaniem porządkowały to co napotkały po drodze. Dobre nawyki trzeba wyrabiać od najmłodszych lat.