Zajęcia edukacyjne z Osobą Niewidomą – Gr. II-III

Przedszkolaki przygotowując się do Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością zapoznały się z ,,Poradnikiem savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych”. Kolorowały także literki hasła. Zaprosiły do przedszkola Babcię Mikołaja, która jest osobą niewidomą. Pani Danuta wzrok straciła mając 7 lat. Jej niepełnosprawność nie przeszkodziła jej jednak w prowadzeniu biblioteki dla dzieci niewidomych. Dzieci bawiły się w zagadki słuchowe. Z zamkniętych oczami wsłuchiwały się w różne odgłosy: np. otwieranie drzwi, pukanie, upadnięcie laski, psikanie dezodorantem i odgadywały, co to za odgłos. Kolejna zabawa ,,Czarodziejski woreczek” również sprawiła dzieciom radość. Po dotyku, smaku i zapachu rozpoznawały i nazywały owoce. Zobaczyły, jak osoba niewidoma wlewa do szklanki wodę tak, aby jej nie rozlać (aparacik z ,,wąsami”- drucikami sygnalizuje kiedy jest ,,stop” i należy przerwać wlewanie wody). Wiedzą też jak chodzić z laską. Oglądając książkę pt. ,,Dotykownik. Atlas wypukłej grafiki” dowiedziały się, że osoby niewidome czytają obrazki za pomocą dotyku i dzięki ,,zaczarowanym kropeczkom.” Dzieci chętnie obejrzały też  czasopismo ,,Promyczek” wydrukowane przez Polski Związek dla Niewidomych. Gość otrzymał od przedszkolaków wykonaną z papieru serwetkę. To było bardzo miłe i pouczające spotkanie.

« z 2 »