Projekty Edukacyjne „Magiczna Moc Bajek” i „Piękna nasza Polska cała”- Gr. III

Pięciolatki w ramach realizacji V modułu ,,Tradycyjnie czyli jak?” poznały legendę ,,Byd i Gost” – założycieli grodu nad Brdą, który nosił nazwę Bydgost. Poznały niektóre zabytki naszego miasta: spichrze nad Brdą, budynek Poczty Głównej, Wieże Ciśnień, miniaturę zamku, a na starych fotografiach mogły podziwiać budynek Dworca Głównego i Wenecję Bydgoską. Poznały legendę o Panu Twardowskim, który gościł w Bydgoszczy. W drodze do Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej, mogły jeszcze raz podziwiać zabytki naszego miasta. W Salonie Hoffmana przedszkolaki obejrzały obrazy namalowane przez twórców nieprofesjonalnych. Prace przedstawiały zwierzęta, martwą naturę oraz portrety różnych ludzi. Pani Karolina i Pani Malwina opowiedziały o wytworach sztuki ludowej. Zwiedzający dowiedzieli się, co to jest rzeźba i płaskorzeźba. Podziwiały figurki zwierząt wyrzeźbione z drewna, naczynia ulepione z gliny, a także piękne, barwne kujawskie i pałuckie pająki wykonane ze słomy i kolorowej bibuły, które powieszone u sufitu zdobiły chaty na wsi. Ciekawym okazem rękodzieła ludowego był kierc – żyrandol kurpiowski zrobiony z ziaren grochu i kolorowej bibuły. W sali ludowej były również kolorowe, drewniane zabawki, którymi dawniej bawiły się dzieci. Duże zainteresowanie wzbudziła „pukawka”, zabawka drewniana wydająca głośny dźwięk. Dzieci pobawiły się konikiem na patyku. Obejrzały starą dorożkę, którą ciągnął jeden koń. Jej pasażerowie okrywali się ciepłym kocem i ubierali ocieplacze na buty wykonane ze słomy. Pani Karolina pokazała kolorowe palmy wielkanocne i zaprosiła dzieci na wystawę wielkanocnych wytworów sztuki ludowej. Na zakończenie projektu pięciolatki obejrzały dobranockę z dawnych lat pt. „Przygody Koziołka Matołka”.

« z 2 »