Profilaktyczny program ekologiczny ,,Czy to smok, czy smog” – Gr. III

Program miał na celu wykształcenie u dzieci świadomości zagrożeń, jakie niesie za sobą smog. Powstaje on w wyniku zanieczyszczenia powietrza szkodliwymi dla naszego zdrowia gazami trującymi, spalinami samochodowymi, mgłą przemysłową oraz oparami. Pięciolatki wykonały zabawy badawcze, dzięki którym poznały właściwości powietrza. Sformułowały wniosek, że bez powietrza nie ma życia i należy o niego dbać. Zjawisko smogu przybliżyły dzieciom postacie: smoka Ziejka i smoka Dymka. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. ,,Mój bohater smok” oraz  piosenki pt. ,,O smoku Ziejku”. Wzięły udział w zabawach muzyczno – ruchowych. Wykonały pracę plastyczną przedstawiającą miejski smog. Dowiedziały się, jaki niszczący wpływ na nasz układ oddechowy ma zanieczyszczone powietrze. Poznały sposoby zapobiegania zjawisku smogowemu poprzez stosowanie nowoczesnych rozwiązań energetycznych, ekologicznych metod ogrzewania domów oraz nowoczesnej technologii zastosowanej w pojazdach. Zbudowały z różnego rodzaju klocków ekologiczne miasto i pojazdy. To były bardzo interesujące zajęcia. Przedstawione przez smoka Ziejka porady związanie z zachowaniem się w sytuacji alarmu smogowego, mogą uchronić przed niekorzystnymi skutkami zatrucia smogiem.