Zaj臋cia ekologiczne w Ekobusie – Gr. II, III, IV, V

30.09.2019


Proekologiczne spotkanie prowadzi艂y panie: Hanna Glinkowska i Aleksandra Trafara z Kujawsko- Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej przy wsp贸艂pracy z ProNatur膮. Przedszkolaki uczestnicz膮c w zabawach, zamienia艂y si臋 w drzewa i聽 je偶e. Zauwa偶y艂y, 偶e las jest za艣miecony. Pozbierane 艣mieci posegregowa艂y do odpowiednich pojemnik贸w. Dowiedzia艂y si臋, 偶e papier, plastik, metal i szk艂o mo偶na podda膰 recyklingowi i wytworzy膰 nowe przedmioty. Ze 艣mieci resztkowych w spalarni powstaje energia elektryczna zwana zielon膮 energi膮. W Bydgoszczy od 4 lat jest Zak艂ad Termicznego Przekszta艂cania Odpad贸w Komunalnych. W bajce edukacyjnej, bocian Bogu艣 oraz Basia i Romek zach臋ca艂y dzieci do dbania o 艣rodowisko, segregowanie 艣mieci i pokaza艂y jak wygl膮da i dzia艂a spalarnia odpad贸w. Za pomoc膮 mikroskopu mo偶na by艂o obejrze膰 nog臋 muchy i ni膰 bawe艂ny. W Ekobusie dzieci przygl膮da艂y si臋 聽makiecie Bydgoskiego Zak艂adu Termicznego Przekszta艂cania Odpad贸w Komunalnych i prze艣ledzi艂y drog臋 艣mieci od momentu wjazdu do spalarni do chwili otrzymania energii elektrycznej. Dowiedzia艂y si臋, 偶e 艣mieci spalaj膮 si臋 w temperaturze 850oC, a komin spalarni ma 40 metr贸w wysoko艣ci. Z jego wn臋trza wydobywa si臋 czysty dym, kt贸ry nie zatruwa 艣rodowiska. Podczas spalania powstaje 偶u偶el wykorzystywany do budowy dr贸g oraz popi贸艂 potrzebny do odnawiania miejsc po wysypiskach 艣mieci. Ciekawe by艂o do艣wiadczenie z rowerem, kt贸ry za pomoc膮 si艂y n贸g i dynama wytwarza艂 pr膮d elektryczny. Wsp贸lna fotografia z bocianem Bogusiem b臋dzie przypomina艂a o mi艂ym, ciekawie sp臋dzonym spotkaniu.

z 2