Europejski Dzień Mózgu- Gr. III

18.03.2021

Europejczycy Dzień Mózgu świętują od 1998 roku. W ramach zajęć  pięciolatki dowiedziały się co to jest mózg, do czego jest potrzebny, co dzięki niemu możemy robić i jak o niego prawidłowo dbać. Dzieci dowiedziały się, że dzięki niemu widzimy, słyszymy, czujemy, gromadzimy i przetwarzamy informacje. Jest to tzw. „centrum dowodzenia”. Czynnikami wpływającymi na pracę mózgu są: sen, ruch, właściwa dieta oraz aktywność poznawcza. Przedszkolaki poznały produkty spożywcze, które wpływają korzystnie na pracę mózgu i pamięć np. gorzka czekolada, pełne ziarna zbóż, orzechy. Dbając o sprawność mózgu dzieci rozwiązywały zagadki, wykonywały tzw.  gimnastykę mózgu czyli ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej Dennisona: leniwe ósemki rysowały obiema rękoma jednocześnie. W ramach działalności plastycznej w zespołach wyklejały makaronem kontur mózgu człowieka. Uczyły się podstaw kodowania grając w „Zakodowany zamek” To był bardzo ciekawe, różnorodne  aktywności obfitujące w dużą dawkę bardzo przydatnej wiedzy.