Wycieczka do Ogrodu Botanicznego UKW – Gr. III

Pięciolatki udały się na łono natury w przeddzień Światowego Dnia Pszczół. U wrót ogrodu przywitała dzieci pani Monika Wójcik-Musiał. Poprosiła o zachowanie ciszy by obserwować wiele gatunków ptaków i owadów. Pierwsze wyszły na spotkanie dzieciom gołębie i kwiczoły nazywane też leśnymi budzikami. Potem przedszkolaki  słuchały ciekawostki z życia pszczół. Z jakich osobników składa się pszczela rodzina (królowa matka, robotnice i trutnie). Dowiedziały się, że pszczoły wytwarzają miód dla siebie, bo się nim żywią, a ludzie z tego korzystają. Zdziwił dzieci fakt, że po użądleniu człowieka pszczoła umiera, czyli tak naprawdę pszczoła robi to w akcie desperacji, bo tak naprawdę tego nie chce. Przedszkolaki poznały rośliny przyjazne pszczołom: porzeczkę krwistą, przepięknie kwitnący bez, stokrotki, niezapominajki, pierwiosnki oraz cząber górski. Dowiedziały się, że mlecz często mylony jest z mniszkiem lekarskim. Podziwiały w ogrodzie zegar słoneczny. Przyglądały się wierzbie białej płaczącej, w której znajdowało się gniazdo pszczół. Oglądały piękne drzewo o nazwie kalina. Podziwiały staw i pływające po nim kaczki. Oglądały „hotele” dla pszczół , dla pszczół murarek oraz pasiekę i znajdujące się w niej ule. Oglądały i przymierzały kapelusz pszczelarza. Dowiedziały się do czego potrzebny jest pszczelarzom podkurzacz oraz jak wygląda hotel dla pszczół zrobiony z pnia drzewa. Wielką atrakcją było przyglądanie się papugom w klatce. Na pamiątkę dzieci otrzymały zakładki przedstawiające ssaki, ptaki i rośliny Ogrodu Botanicznego UKW. Wycieczka dała wszystkim mnóstwo niezapomnianych wrażeń.