Dobre maniery przy stole – Gr. I

W ciągu ostatniego tygodnia dzieci 4-letnie zgłębiały wiedzę nt. dobrych manier i zachowania przy stole. Dowiedziały się, że odpowiednie zachowywanie się przy stole świadczy o naszej kulturze i wychowaniu. Dzieci wiedzą, że nie wolno: mlaskać, cmokać, nakładać zbyt dużych porcji na talerz, nabierać sporych kęsów na widelec, utrzymywać na swoim talerzu nieładu, mówić z pełnymi ustami. Na krześle należy siedzieć spokojnie i prosto. Ręce trzymać na stole, a nie pod stołem. Łokci nie opieramy na stole. Nie bawimy się sztućcami, ani nie bębnimy palcami o blat stołu. Stopy powinny spoczywać spokojnie na podłodze. Pod żadnym pozorem nie należy ściągać butów pod stołem. W trakcie posiłku używamy zwrotów grzecznościowych: „smacznego, proszę, dziękuję”. Po skończonym posiłku wycieramy usta papierową serwetką. Poznaną wiedzę przedszkolaki będą codziennie praktykowały podczas spożywania przedszkolnych i domowych posiłków.