Kampania społeczna „Ja nie widzę ciebie, ty zobacz mnie!” – Gr. V

Z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laskipiecio i sześciolatki uczestniczyły w zajęciu, którego celem było przygotowanie najmłodszych do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich potrzeb, zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym, zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych wzrokowo. Dzieci ze skupieniem oglądały film i wysłuchały list od Adama czytany przez osobę niewidomą. Ogromne wrażenie sprawił pokaz pisania na specjalnej maszynie pismem B Braille’a oraz śledzenie palcami tekstu w książkach. Z ciekawością oglądały czasopismo „Promyk” wydrukowane alfabetem Braille’a. Wykonując różne czynności z zasłoniętymi oczami, dzieci wczuwały się w osoby z dysfunkcją wzroku. Było to dla nich trudne, ale po kilku ćwiczeniach udawało się wykonać powierzone zadanie, m. in.: zapinanie guzików i zamka błyskawicznego, rozpoznawanie figur geometrycznych po dotyku, rozróżnianie faktur materiałów i łączenie ich w pary. Oglądając film edukacyjny poznały sposoby poruszania  się osób niewidomych w najbliższym otoczeniu: korzystanie z psa przewodnika, orientacji przy użyciu białej laski oraz korzystanie z pomocy ludzi. Dowiedziały się,  jak w sprawny sposób, poprzez odpowiedni uchwyt i zachowanie, pomóc osobom niepełnosprawnym wzrokowo. Zajęcie pozwoliło zrozumieć ograniczenia osób i uczyło szacunku dla innych ludzi oraz tolerancji dla ich odmienności.