„Polska moja Ojczyzna”- Gr. IV

W ramach bloku tematycznego dzieci 6-letnie poznały znaczenie słowa „ojczyzna”, położenie Polski na mapie granic, a także położenie stolicy Polski i rodzinnego miasta Bydgoszczy. Potrafią nazwać największą rzekę Polski – Wisłę, rozróżnić godło i flagę Polski.  Pamiętają o przyjmowaniu właściwej postawy podczas śpiewu „Mazurka Dąbrowskiego. Wiedzą w jakich okolicznościach grany i śpiewany jest hymn Polski. Poznały piękną piosenkę patriotyczną pt. „Polak mały”. Nauczyły się wiersza A. Paszkiewicz pt. „Orzeł Biały” oraz polskiego, tradycyjnego tańca ludowego „Poleczka”. Grały w grę ścigankę „Orzeł”, podczas której stanięcie pionka na polu z orłem uprawniało do dodatkowego rzutu kostką. Nauczyły się piosenki „Moim miastem Bydgoszcz jest”. Poznały atrakcje turystyczne miasta. Kolorowały flagę i herb Bydgoszczy. Poznały „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie” oraz historyjkę obrazkową „Szanuj flagę” uczącą dzieci szacunku do symboli narodowych. W ramach działalności plastycznej wyklejały czerwoną plasteliną flagę Polski, kolorowały godło Polski według kodu, kończyły obrazek dziecka trzymającego w ręku flagę. Uwieńczeniem zdobytej wiedzy i umiejętności będzie występ artystyczny podczas „Poranku patriotycznego”.