Czyste powietrze wokół nas – Gr. V

Jednym z celów realizowanego programu było poznanie skutków palenia papierosów. Dzieci miały także nabyć umiejętność radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. W trakcie realizacji programu, dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych dotyczących następujących tematów: „Co i dlaczego dymi?”, „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”, „Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?, „Jak unikać dymu papierosowego?”. Zajęciom towarzyszyła maskotka programu antynikotynowego dinozaur – Dinek, która pomagała dzieciom w rozwiązywaniu zadań problemowych, uczyła współdziałania w zespole, była bohaterem historyjki, opowiadania i piosenki. Podczas zajęć, dzieci m.in.: rysowały znaczki i zawieszki zakazujące palenia, stworzyły plakat na temat „Co dymi, co truje, co zdrowie nam rujnuje?”, wykonywały ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne i wizualizacyjne uświadamiające, że oddychanie świeżym powietrzem jest zdrowe. Wprowadzenie wychowania antynikotynowego jako części wychowania zdrowotnego dla tej grupy wiekowej stanowi pierwsze ogniwo działań edukacyjnych na rzecz kształtowania świadomych postaw antynikotynowych u dzieci. Program został opracowany przez Państwową Stację Sanitarno-epidemiologiczną.