Czyste powietrze wok贸艂 nas – Gr. V

Jednym z cel贸w realizowanego programu by艂o poznanie skutk贸w palenia papieros贸w. Dzieci mia艂y tak偶e naby膰 umiej臋tno艣膰 radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywaj膮 w zadymionych pomieszczeniach lub gdy doro艣li pal膮 przy nich tyto艅. W trakcie realizacji programu, dzieci uczestniczy艂y w zaj臋ciach edukacyjnych dotycz膮cych nast臋puj膮cych temat贸w: 鈥濩o i dlaczego dymi?鈥, 鈥濲ak si臋 czuj臋, kiedy dymi papieros?鈥, 鈥濩o si臋 dzieje, kiedy ludzie pal膮 papierosy?, 鈥濲ak unika膰 dymu papierosowego?鈥. Zaj臋ciom towarzyszy艂a maskotka programu antynikotynowego dinozaur 鈥 Dinek, kt贸ra pomaga艂a dzieciom w rozwi膮zywaniu zada艅 problemowych, uczy艂a wsp贸艂dzia艂ania w zespole, by艂a bohaterem historyjki, opowiadania i piosenki. Podczas zaj臋膰, dzieci m.in.: rysowa艂y znaczki i zawieszki zakazuj膮ce palenia, stworzy艂y plakat na temat 鈥濩o dymi, co truje, co zdrowie nam rujnuje?鈥, wykonywa艂y 膰wiczenia oddechowe, relaksacyjne i wizualizacyjne u艣wiadamiaj膮ce, 偶e oddychanie 艣wie偶ym powietrzem jest zdrowe. Wprowadzenie wychowania antynikotynowego jako cz臋艣ci wychowania zdrowotnego dla tej grupy wiekowej stanowi pierwsze ogniwo dzia艂a艅 edukacyjnych na rzecz kszta艂towania 艣wiadomych postaw antynikotynowych u dzieci. Program zosta艂 opracowany przez Pa艅stwow膮 Stacj臋 Sanitarno-epidemiologiczn膮.