Kwiecień – miesiącem świadomości autyzmu – Gr. III

Dzieci obejrzały animację pt. „Autyzm”. Podczas rozmowy na temat filmu zwróciły uwagę, że osoby z autyzmem inaczej odbierają otaczający je świat niż osoby zdrowe. Sposób radzenia sobie z nadmiarem bodźców przez dziecko z autyzmem przedstawiony w filmie okazał się dla przedszkolaków zaskakujący. Zgodne były, że takiej osobie należy się pomoc oraz szczególna akceptacja i zrozumienie. Wysłuchały zagranej na gitarze piosenki z filmu Kubuś Puchatek pt. „Jesteś do mnie podobny”. Stworzyły do niej akompaniament rytmiczny grając na grzechotkach. Radosnym uwieńczeniem zajęć była zabawa integracyjna „Kogo brakuje?”. Wyznaczone przez nauczyciela dzieci mogły się ukryć pod wielobarwną chustą animacyjną, w czasie gdy pozostali uczestnicy mieli zamknięte oczy. Dzieci trafnie odgadywały, kogo zabrakło pośród nich. Przedstawione treści edukacyjne, pogodny nastrój i treść piosenki sprzyjały kształtowaniu u dzieci postawy otwartości, akceptacji i braterstwa względem innych.