Zajęcia edukacyjne „Bezpieczny Internet” – Gr. II, IV, V

Przedszkolaki poznawały świat Internetu i przyswajały podstawowe informacje na temat bezpieczeństwa w sieci. Pięciolatki rozwijając sznurek od jednej osoby do drugiej zaobserwowały, że jest to sieć połączonych ze sobą urządzeń. Wykonały plakat „Bezpieczny Internet”. Wykorzystując matę do kodowania ułożyły telefon. Wysłuchały opowiadania „Necio”, z którego dowiedziały się, że długie używanie telefonu, tabletu jest niezdrowe. Prowadzi do apatii, braku apetytu, zaburzeń snu, braku ruchu, braku kontaktów z kolegami w rzeczywistym świecie. Sześciolatki wysłuchały opowiadania A. Mazur „Pierwszy dzień w przedszkolu”. Mały komputer  „Technoludek”  przedstawił  nowoczesne przedmioty: ekran, kalkulator, mapy w pamięci. Zastępują one: tablicę, liczydło, globus. Książki, zawierające ogromną wiedzę zastąpił Internetem, czyli siecią łączącą ze sobą cały świat. Jest w niej mnóstwo informacji, ale nie wszystkie są dobre, mądre i przydatne. Dzieci nazwały przedmioty przedstawione w opowiadaniu i dopasowały podpisy. Narysowały Technoludka. Podczas muzyki z filmu „Łowca Androidów” poruszały się jak roboty. Wysłuchały wiersza „Internet” i piosenki „Świat realny jest genialny”. Rysowały po śladzie, rozwiązywały labirynty, przeliczały i wyznaczały wynik dodawania bez użycia znaków matematycznych, rozkodowywały hasła oraz uzupełniały plasteliną brakujące elementy myszki i ekranu. Wykonały mapę przedstawiającą zdobytą wiedzę na temat Internetu. Pięcio/sześciolatki po obejrzeniu filmów edukacyjnych wykonały plakat przedstawiający zasady, których trzeba przestrzegać podczas używania telefonu, tabletu, komputera. Dużą radość sprawiło tworzenie komputera z kartonu oraz myszek z papierowych rolek. Wszystkie zajęcia dostarczyły dzieciom szereg wiedzy na temat możliwości jakie daje Internet. Wiedzą, że korzystając z niego należy przestrzegać wielu zasad, że nie zawsze serfowanie po sieci jest bezpieczne. Rodzice otrzymali tematyczne ulotki. Dorośli powinny pamiętać, że długie oglądanie bajek, granie w różne gry bez limitu czasowego jest bardzo szkodliwe dla rozwoju dziecka.