Spotkanie z leśnikiem – Gr. IV

Sześciolatki gościły panią  Dagmarę Słocińską, pracującą jako podleśniczy w Leśnictwie Nowy Mostek. Podczas spotkania „Poznajemy i chronimy zwierzęta w mieście” dzieci dowiedziały się, że leśniczy obserwuje i chroni zwierzęta. Rozmawiały też, że zwierzęta są naszymi przyjaciółmi i nie wolno hałasować w lesie, ponieważ las to ich dom. Dowiedziały się, że śmieci należy wyrzucać wyłącznie do koszy, inaczej zwierzęta mogą je znaleźć, próbować zjeść i zrobić sobie krzywdę. W okresie jesienno-zimowym ludzie mogą dokarmiać zwierzęta przywożąc do lasu marchewkę, ziemniaki czy np. żołędzie. W lecie zwierzętom chce się pić, więc można wystawić przed domem miseczkę z wodą. Gdy dzieci zobaczą w okolicy samotne lub chore zwierzę, nie powinny brać go na ręce lecz zawsze poprosić o pomoc osobę dorosłą. Przedszkolaki dowiedziały się, że w ściółce i suchym drewnie znajdują pożywienie ptaki owadożerne i jeże oraz, że nie podpala się stert suchych liści, gdyż można spalić gnieżdżące się w nich rodziny jeży. Każdy przedszkolak otrzymał od gościa naklejkę „Przyjaciel lasu”, książeczkę z naklejkami „Co daje las” i  kredki. Dzieci wręczyły gościowi w podziękowaniu laurkę z własnoręcznymi podpisami.