Cykl zajęć w ramach Grantu ekologicznego „Chronimy zwierzęta w mieście”- Gr. IV

W czasie różnorodnych zajęć dzieci 6-letnie zgłębiały wiedzę o zwierzętach, które można spotkać w mieście. Dowiedziały się m. in. że trudno jest zaobserwować dzikie życie w mieście, bo zwierzęta zazwyczaj unikają człowieka. Wiele ludzkich działań zagraża zwierzętom. Czasem ludzie szkodzą im nieświadomie, z braku wiedzy. Dzieci dowiedziały się też, że to nie prawda, że ptaki są szybsze i zwinniejsze niż pojazdy. Wręcz przeciwnie, wiele z nich ginie w kolizjach. Wielu zwierzątkom zagrażają także wypuszczane na zewnątrz koty, które instynktownie próbują chwytać mniejsze zwierzęta. Ochrona życia wielu ptaków i innych zwierząt w stu procentach uzasadnia ograniczenie aktywności kota do terenu mieszkania. Sześciolatki wiedzą, że nigdy nie wolno zostawiać na łonie przyrody żyłek, haczyków lub ołowianych ciężarków, gdyż są one bardzo niebezpieczne dla ptaków. Ptaki nie widzą i nie rozumieją szyb i luster. Rozbijają się o nie, co powoduje śmierć od razu lub jakiś czas po kolizji. Dzieci wiedzą też, ze nie wolno zbliżać się do napotkanych zwierząt np. dzika, lisa, zająca czy sarny. Jeśli napotkane zwierzę potrzebuje pomocy należy zgłosić to Straży Miejskiej i poprosić o przyjazd patrolu EKO.  Przedszkolaki zyskały też świadomość, że woda jest niezbędna zwierzętom. W ramach w/w tematyki dzieci rozwiązywały zagadki o zwierzętach, układały „Leśne rytmy”, bawiły się w zabawę muzyczno-ruchową „Hej kreciku”. Śpiewały piosenkę  „W lesie”. Kolorowały i lepiły zwierzęta z plasteliny. Odbyły też spacer do Parku Harcerstwa Bydgoskiego w ramach akcji „Mali tropiciele zwierząt” podczas, którego obserwowały ptaki, owady oraz zaprzyjaźnione z ludźmi wiewiórki.

« z 3 »