Światowy Tydzień Mózgu – Gr. V

Przedszkolaki obejrzały film z cyklu „Było sobie życie” pt. „Mózg”. Uzyskały informację, że jest on odpowiedzialny nie tylko za myślenie, ale także steruje naszymi zmysłami. Należy go nie tylko chronić, ale także stymulować do pracy. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób w każdej chwili naszego życia, docierają do nas różnego typ bodźce: obrazy, dźwięki, ruchy, dotyk, tego, że układ nerwowy kontroluje nie tylko świadome reakcje, takie jak chodzenie, czy mówienie. Wykazały się spostrzegawczością, wyszukując i kolorując obrazki. Rozmawiały o tym, jak ważny jest sen i aktywność fizyczna, szczególnie na świeżym powietrzu. Wiedzę o mózgu pogłębiły poznając pozycje książkowe „Spójrz do wnętrza mózgu”, „Sen Alicji, czyli jak działa mózg”. Brały udział w zabawach i ćwiczeniach mających na celu pobudzenie pracy mózgu. Kreśliły leniwe ósemki, rysowały sznurkiem, układały puzzle, itp. Wszystkie ćwiczenia miały na celu aktywizowanie i integrowanie obu półkul mózgu oraz wspomaganie koordynacji wzrokowo-ruchowej.